OKOLICE

Święta Katarzyna

Niewielka miejscowość leżąca u stóp najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich – Łysicy.

Pierwszymi mieszkańcami Świętej Katarzyny byli pustelnicy, potem zakonnicy będący gospodarzami klasztoru. W 1815 roku klasztor został oddany we władanie sióstr bernardynek, których dotychczasowa siedziba w Drzewicy spłonęła rok wcześniej.

Na początku XX wieku miejscowość została spopularyzowana przez Aleksandra Janowskiego, założyciela Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, autora wielu przewodników turystycznych, między innymi po Górach Świętokrzyskich.
W 1910 roku Janowski uruchomił w Świętej Katarzynie pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne. To małe, jednoizbowe schronisko mieściło w istniejącym do dziś drewnianym budynku nr 24, znajdującym się w centrum miejscowości.

Największy obiekt turystyczny powstał w 1957 roku. Jest to murowany Dom Wycieczkowy PTTK (obecnie Ośrodek Wypoczynkowy „Jodełka”), w którym jednorazowo może mieszkać 125 osób.

Warto zobaczyć, odwiedzić:

&

Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Galeria Tajemnice Klejnotów w Świętej Katarzynie

okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane skamieniałości.  Jedna z piękniejszych w Polsce kolekcji kamieni szlachetnych
i ozdobnych.
Unikatowa na skalę światową, wielokrotnie nagradzaną, prezentowaną na wielu wystawach w kraju i za granicą, kolekcja krzemienia pasiastego
z największą na świecie (80 kg) oszlifowaną konkrecją.
Szlifiernia krzemienia pasiastego – jedyna udostępniona do zwiedzania,
w której na żywo można obserwować jak naturalny kamyk zmienia się w „oczko” jubilerskie.

Więcej: www.swkatarzyna-muzeum.pl

Park Rozrywki i Miniatur SABAT KRAJNO

Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. Jedyne miejsce w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla. U nas zwiedzisz cały świat w parę godzin. Zabierzemy Cię prawie na wszystkie kontynenty świata aby przybliżyć Ci kulturę
i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. Przejedź na linie nad słynną operą
z Sydney oraz wodospadem Niagara. Przetestuj swoje umiejętności i zwalczaj swoje słabości w parku linowym. Park rozrywki zagwarantuje dobrą zabawę całej rodzinie. Sercem ośrodka jest dwupoziomowa restauracja, Magia Sabatu, gwarantująca dobrą kuchnię i miłą obsługę. SabatKrajno to raj dla całej rodziny, od wnuka do dziadka.

Więcej :http://www.sabatkrajno.pl

Pomnik Partyzantów Ziemi Kieleckiej

na skraju Puszczy Jodłowej przy trasie: Święta Katarzyna – Kielce. Autorką monumentu odsłoniętego w 1962 roku jest Zofia Wolska. W górnej części pomnika pięć twarzy symbolizuje pięć ugrupowań walczących z okupantem w czasie II Wojny Światowej (AK, AL, BCh, partyzant radziecki i żołnierz z 1939 roku).
Z miejsca obok pomnika roztacza się szeroka panorama. W kierunku południowym widać Pasmo Łysogórskie, na zachodzie rozpościera się Dolina Wilkowska, a od północy Pasmo Klonowskie z Bukową Górą, u stóp której widać charakterystyczne anteny Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Centrum zapewnia satelitarne, cyfrowe łącza telefoniczne, teleksowe i transmisje danych w systemach Intersputnik, Intelsat i Eutelsat. Tu realizuje się także satelitarne połączenia lotnicze w systemie Inmarsat-A i organizuje sieci transmisji danych w systemie VSAT.

Kościół i klasztor św. Katarzyny

wejście przez niewielkie krużganki, zwane obchodami, prowadzi do klasztornej rozmównicy i kościoła, w którym znajduje się figura patronki kościoła, wg tradycji wykonana z drzewa cyprysowego i przywieziona z Algieru.

Kapliczka św. Franciszka

z XIX wieku usytuowana w Puszczy Jodłowej nad źródełkiem o tej samej nazwie. Woda ze źródełka jest lekko zmineralizowana, a przez miejscową ludność uważana za leczniczą.
W przeszłości cała miejscowość zaopatrywana była w wodę wlaśnie z tego źródełka.

Kapliczka Janikowskich

bardziej znana jako kapliczka Żeromskiego, ponieważ 2 sierpnia 1882 roku na wewnętrznej, południowej ścianie obiektu podpisali się: Stefan Żeromski i Jan Stróżecki.

Pragnąc zapewnić właściwy komfort pobytu,
dostosowujemy się w miarę naszych możliwości
do wymagań i potrzeb gości.

Przez cały rok obowiązuje promocyjna sprzedaż pobytów
długoterminowych i rodzinnych.

&

Start typing and press Enter to search