Facebook    
News
Newsletter
Bądź na bieżąco, zapisz się do naszego newslettera.

Okolice

Święta Katarzyna

Niewielka miejscowość leżąca u stóp najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich - Łysicy.

Pierwszymi mieszkańcami Świętej Katarzyny byli pustelnicy, potem zakonnicy będący gospodarzami klasztoru. W 1815 roku klasztor został oddany we władanie sióstr bernardynek, których dotychczasowa siedziba w Drzewicy spłonęła rok wcześniej.

Na początku XX wieku miejscowość została spopularyzowana przez Aleksandra Janowskiego, założyciela Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, autora wielu przewodników turystycznych, między innymi po Górach Świętokrzyskich.
W 1910 roku Janowski uruchomił w Świętej Katarzynie pierwsze w Górach Świętokrzyskich schronisko turystyczne. To małe, jednoizbowe schronisko mieściło w istniejącym do dziś drewnianym budynku nr 24, znajdującym się w centrum miejscowości.

Największy obiekt turystyczny powstał w 1957 roku. Jest to murowany Dom Wycieczkowy PTTK (obecnie Ośrodek Wypoczynkowy "Jodełka"), w którym jednorazowo może mieszkać 125 osób.Warto zobaczyć, odwiedzić:


Muzeum Minerałów i Skamieniałości - Galeria Tajemnice Klejnotów w Świętej Katarzynie - okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane skamieniałości.  Jedna z piękniejszych w Polsce kolekcji kamieni szlachetnych i ozdobnych.
Unikatowa na skalę światową, wielokrotnie nagradzaną, prezentowaną na wielu wystawach w kraju i za granicą, kolekcja krzemienia pasiastego z największą na świecie (80 kg) oszlifowaną konkrecją.
Szlifiernia krzemienia pasiastego - jedyna udostępniona do zwiedzania, w której na żywo można obserwować jak naturalny kamyk zmienia się w "oczko" jubilerskie.

Więcej: www.swkatarzyna-muzeum.pl

 Park Rozrywki i Miniatur SABATKRAJNOPark Rozrywki i Miniatur SabatKrajno to całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy. To również stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. Jedyne miejsce w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla. U nas zwiedzisz cały świat w parę godzin. Zabierzemy Cię prawie na wszystkie kontynenty świata aby przybliżyć Ci kulturę i architekturę z najróżniejszych zakątków globu. Przejedź na linie nad słynną operą z Sydney oraz wodospadem Niagara. Przetestuj swoje umiejętności i zwalczaj swoje słabości w parku linowym. Park rozrywki zagwarantuje dobrą zabawę całej rodzinie. Sercem ośrodka jest dwupoziomowa restauracja, Magia Sabatu, gwarantująca dobrą kuchnię i miłą obsługę. SabatKrajno to raj dla całej rodziny, od wnuka do dziadka.

Więcej :http://www.sabatkrajno.pl

Kościół i klasztor św. Katarzyny - wejście przez niewielkie krużganki, zwane obchodami, prowadzi do klasztornej rozmównicy i kościoła, w którym znajduje się figura patronki kościoła,
wg tradycji wykonana z drzewa cyprysowego i przywieziona z Algieru.

Kapliczka św. Franciszka z XIX wieku usytuowana w Puszczy Jodłowej nad źródełkiem o tej samej nazwie. Woda ze źródełka jest lekko zmineralizowana, a przez miejscową ludność uważana za leczniczą. W przeszłości cała miejscowość zaopatrywana była w wodę wlaśnie z tego źródełka.

Kapliczka Janikowskich bardziej znana jako kapliczka Żeromskiego, ponieważ 2 sierpnia 1882 roku na wewnętrznej, południowej ścianie obiektu podpisali się: Stefan Żeromski i Jan Stróżecki.

Pomnik Partyzantów Ziemi Kieleckiej na skraju Puszczy Jodłowej przy trasie: Święta Katarzyna - Kielce. Autorką monumentu odsłoniętego w 1962 roku jest Zofia Wolska. W górnej części pomnika pięć twarzy symbolizuje pięć ugrupowań walczących z okupantem w czasie II Wojny Światowej (AK, AL, BCh, partyzant radziecki i żołnierz z 1939 roku).
Z miejsca obok pomnika roztacza się szeroka panorama. W kierunku południowym widać Pasmo Łysogórskie, na zachodzie rozpościera się Dolina Wilkowska, a od północy Pasmo Klonowskie z Bukową Górą, u stóp której widać charakterystyczne anteny Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Centrum zapewnia satelitarne, cyfrowe łącza telefoniczne, teleksowe i transmisje danych w systemach Intersputnik, Intelsat i Eutelsat. Tu realizuje się także satelitarne połączenia lotnicze w systemie Inmarsat-A i organizuje sieci transmisji danych w systemie VSAT.

 Propozycje wycieczek:

Wycieczka nr 1:

Trasa: Św. Katarzyna (przystanek PKS) - Wilków - Dolina Wilkowska - Lasy Klonowskie - TP S.A. Centrum Usług Satelitarnych w Psarach - Bukowa Góra - Psary Podlasie - Psary Kąty - Grabowa
- Św. Katarzyna.

Długość trasy: 12 km

Czas przejścia: ok. 5 godzin

Uwaga - do czasu oznakowania przebiegu trasy przez tereny ŚPN należy każdorazowo na jej przebycie uzyskać zgodę dyrekcji ŚPN, tel.: 041 311 50 25.
Trasa poznawczo bardzo ciekawa, a w środkowej swej części szczególnie atrakcyjna widokowo. Przebiega przez lasy Pasma Klonowskiego którego część wschodnia została w 1996 r. włączona do ŚPN.

Wycieczka nr 2:

Trasa: Św. Katarzyna (przystanek PKS) - Puszcza Jodłowa - rezerwat "Czarny Las" - Góra Miejska - Podgórze - Bodzentyn (zwiedzanie miasta - zamek - kościół - skansen).
Powrót autobusem PKS do Św. Katarzyny.

Długość trasy: ok. 8,5 km

Czas trwania wycieczki: ze zwiedzaniem Bodzentyna ok. 6 godzin

Trasa przebiega głównie przez lasy ŚPN, miejscami jest podmokła co nieco utrudnia jej pokonanie.

Wycieczka nr 3:

Trasa: Św. Katarzyna (przystanek PKS) - Kamień pamiątkowy - kapliczka Jezusa Miłosiernego - Pomnik Partyzantów - Krajno Góra - Góra Wymyślona - Góra Radostowa (Przełom Lubrzanki) - Ciekoty (Żeromszczyzna) - Dolina Wilkowska - Krajno Zagórze - Św. Katarzyna.

Długość trasy: łącznie 18 km

Czas przejścia: 6 godzin

Piękna widokowo trasa wycieczki prowadzi oznakowanymi szlakami turystycznymi - czerwonym i niebieskim. Trasa miejscami przebiega podmokłym terenem jednak nie powinna sprawiać trudności nawet niezbyt zaawansowanym turystom.

Wycieczka nr 4:

Trasa: Św. Katarzyna (przystanek PKS) - ŚPN - źródło św. Franciszka - Łysica - Agata - kapliczka Św. Mikołaja - Kakonin - Krajno Łęki - Św. Katarzyna.

Długość trasy: łącznie 15 km

Czas przejścia: ok. 5 godzin